W ramach zbliżającej się wielkimi krokami debaty: Nie Olewamy Miasta. MIKROarchitektura-MAKSIspołeczeństwo, oraz w ramach życia miasta w ogóle, chcielibyśmy przedstawić Wam listę linków/profili/akcji/organizacji/stowarzyszeń, których działania warto śledzić na żywo i w sieci.
Grupa osób, których połączyła chęć tworzenia miasta i oddolnych inicjatyw. Stowarzyszenie powstało w 2014, a motorem działań stała się wygrana projektu #269 Rowerowy Wrocław we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim.
To projekt badawczy podejmujący tematy różnorodne, lecz skupione wokół architektury i socjologii. Celem trzyosobowej inicjatywy jest analiza, komentarz, stawianie pytań.
Zlokalizowane na terenie poprzemysłowym Centrum Rozwoju Zawodowego to miejsce dla kultury i edukacji. Tu organizowane są warsztaty, szkolenia i wykłady, a przestrzeni do tych celów towarzyszy funkcja wystawiennicza.
Pierwsza w Polsce pracownia podejmująca temat Cohousingu przy naszych realiach prawnych.
Dla kochających Wrocław i kochających Instagram.
Fundacja pod patronatem Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, którą tworzą: Agnieszka Hałas, Marek Lamber, Marta Mnich, Natalia Rowińska i Łukasz Wojciechowski. Do tej pory Jednostce udało się zrealizować już trzy wystawy poświęcone pracy architektów: Krzysztofa Meisnera, Witolda Lipińskiego oraz Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. W planach są kolejne działania.
Konkurs KOŁO na Projekt Łazienki
Polecamy naszą stronę dzięki, której można śledzić rozwój XVII edycji konkursu, a także osiągnięcia zwycięzców poprzednich edycji, realizacje konkursowe i zgłoszone projekty.
Fundacja założona przez Annę Zielińską i Karolinę Kaznowską. Fundacja wspierała i uczestniczyła np. w projekcie KOŁO Muzeum zgłoszonym do WBO 2014.
Z trzydniowego festiwalu filmów dokumentalnych MIASTO:movie wro stało się już platformą do dyskusji o mieście.
Tu odbywają się najważniejsze wrocławskie debaty, dyskusje, publiczne rozstrzygnięcia konkursów, prezentacje dyplomów magisterskich i inżynierskich wrocławskiego Wydziału Architektury.
Nowe Żerniki to inicjatywa oparta na współpracy miasta Wrocław, Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP i wrocławskiego oddziału SARP. Osiedle mieszkaniowe zlokalizowano w zachodniej części miasta. Jego realizacja ma być przykładem na to, że można zatrzymać proces chaotycznego budowania na obrzeżach miasta, a jakość życia można podnieść kiedy proponuje się projekty przemyślane i dopasowane do oczekiwań mieszkańców.
Scena miejska i artystyczna prezentująca dokonania w zakresie urban artu. Wystawy tej inicjatywy możemy oglądać w BWA Wrocław, Awangardzie i Design (Hakobo).
Przestrzeń swobodnej wymiany myśli i poglądów w podwórku przy ul. Ruskiej, w dzielnicy Czterech Świątyń. Podwórko zajmowało się organizacją różnego rodzaju wydarzeń, które z pomocą animatorów i artystów angażowały mieszkańców w życie miasta.
Inicjatywa w ramach stowarzyszenia Akcja Miasto, która zajmuje się promocją ruchu pieszego na terenie Wrocławia. Przedsięwzięcie rozpoczęło się jeszcze w 2014 roku, a w dniu wczorajszym powołano Społecznego Rzecznika Pieszych będącego mostem między mieszkańcami, a Urzędem Miasta. Wszystko po to by po mieście chodzić wygodniej.
To rowerowa baza wiedzy, prowadzona przez rowerzystów i skierowana do rowerzystów.
Stowarzyszenie Soda to grupa aktywnych zawodowo, młodych architektów, dizajnerów i projektantów, którzy swoje działania skupiają wokół architektury, urbanistyki oraz sztuki użytkowej. Działający w stowarzyszeniu Magdalena Szwajcowska i Michał Majewski rozpoczynają właśnie prace w kole naukowym Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, a ich projekty brały udział m.in. w konkursie BMW/URBAN/TRANSFORMS oraz w głosowaniach WBO (http://sodalab.org/). Michał Majewski będzie jednym z gości naszej, środowej (13 maja) debaty: Nie Olewamy Miasta: MIKROarchitektura – MAKSIspołeczeństwo w Muzeum Architektury.
Stowarzyszenie Architektów Polskich we Wrocławiu regularnie publikuje informacje z zakresu warsztatów, wydarzeń, dyskusji i konkursów architektonicznych.
Samorząd Studencki Wydziału Architektury
Od pewnego czasu Samorząd Studencki Wydziały Architektury działa na większą skalę niż dotychczas. Po pierwsze promuje i współorganizuje wydarzenia architektoniczne, a także jest organizatorem imprez dla Wydziału Architektury np. ARCHI.DACH czy ARCHI. GRILL.
Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia
Stowarzyszenie działające w zakresie architektury, urbanistyki i estetyki miasta. W swoich działaniach TUMW koncentruje się m.in. na problemach np. komunikacji miejskiej, ale i chroni to co we Wrocławiu wartościowe np. Solpol, Hala Hutmen.
Celem ,działającej przy Wyspie Słodowej 7, grupy miejskich aktywistów jest wizja otwartej wyspy. Kamienica znajdująca się na terenie tego obszaru mogłaby stać się centrum społeczno-kulturalnym. Wyspa Słodowa od zawsze była miejscem odwiedzanym przez osoby korzystające z miejskiej kultury, wielokrotnie organizowano tu festiwale i koncerty (a miejsce to nawet nie doczekało się pawilonu z gastronomią i toaletą z prawdziwego zdarzenia!). Akcja została już poparta przez wiele osób, również tych czynnie zaangażowanych, a Tomasza Sysło (jednego z aktywistów) będziemy gościć na naszej debacie: Nie Olewamy Miasta: MIKROarchitektura – MAKSIspołeczeństwo.