7 maja 2015

Organizacje/Stowarzyszenia/Inicjatywy/Miejsca, których działanie warto śledzić w mieście Wrocław.

Ludzie w mieście

W ramach zbliżającej się wielkimi krokami debaty: Nie Olewamy Miasta. MIKROarchitektura-MAKSIspołeczeństwo, oraz w ramach życia miasta w ogóle, chcielibyśmy przedstawić Wam listę linków/profili/akcji/organizacji/stowarzyszeń, których działania warto śledzić na żywo i w sieci.

Akcja miasto

Grupa osób, których połączyła chęć tworzenia miasta i oddolnych inicjatyw. Stowarzyszenie powstało w 2014, a motorem działań stała się wygrana projektu #269 Rowerowy Wrocław we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim.

BLOKBLOG

To projekt badawczy podejmujący tematy różnorodne, lecz skupione wokół architektury i socjologii. Celem trzyosobowej inicjatywy jest analiza, komentarz, stawianie pytań.

CRZ Krzywy Komin

Zlokalizowane na terenie poprzemysłowym Centrum Rozwoju Zawodowego to miejsce dla kultury i edukacji. Tu organizowane są warsztaty, szkolenia i wykłady, a przestrzeni do tych celów towarzyszy funkcja wystawiennicza.

Dawid Cieślik – Cohousing.pl

Pierwsza w Polsce pracownia podejmująca temat Cohousingu przy naszych realiach prawnych.

Instagramers Wrocław

Dla kochających Wrocław i kochających Instagram.

Jednostka Architektury

Fundacja pod patronatem Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, którą tworzą: Agnieszka Hałas, Marek Lamber, Marta Mnich, Natalia Rowińska i Łukasz Wojciechowski. Do tej pory Jednostce udało się zrealizować już trzy wystawy poświęcone pracy architektów: Krzysztofa Meisnera, Witolda Lipińskiego oraz Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. W planach są kolejne działania.

Konkurs KOŁO na Projekt Łazienki

Polecamy naszą stronę dzięki, której można śledzić rozwój XVII edycji konkursu, a także osiągnięcia zwycięzców poprzednich edycji, realizacje konkursowe i zgłoszone projekty.

Miejska

Fundacja założona przez Annę Zielińską i Karolinę Kaznowską. Fundacja wspierała i uczestniczyła np. w projekcie KOŁO Muzeum zgłoszonym do WBO 2014.

MIASTOmovie: wro

Z trzydniowego festiwalu filmów dokumentalnych MIASTO:movie wro stało się już platformą do dyskusji o mieście.

Muzeum Architektury

Tu odbywają się najważniejsze wrocławskie debaty, dyskusje, publiczne rozstrzygnięcia konkursów, prezentacje dyplomów magisterskich i inżynierskich wrocławskiego Wydziału Architektury.

Nowe Żerniki

Nowe Żerniki to inicjatywa oparta na współpracy miasta Wrocław, Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP i wrocławskiego oddziału SARP. Osiedle mieszkaniowe zlokalizowano w zachodniej części miasta. Jego realizacja ma być przykładem na to, że można zatrzymać proces chaotycznego budowania na obrzeżach miasta, a jakość życia można podnieść kiedy proponuje się projekty przemyślane i dopasowane do oczekiwań mieszkańców.

Out of Sth

Scena miejska i artystyczna prezentująca dokonania w zakresie urban artu. Wystawy tej inicjatywy możemy oglądać w BWA Wrocław, Awangardzie i Design (Hakobo).

Podwórko

Przestrzeń swobodnej wymiany myśli i poglądów w podwórku przy ul. Ruskiej, w dzielnicy Czterech Świątyń. Podwórko zajmowało się organizacją różnego rodzaju wydarzeń, które z pomocą animatorów i artystów angażowały mieszkańców w życie miasta.

Pieszy Wrocław

Inicjatywa w ramach stowarzyszenia Akcja Miasto, która zajmuje się promocją ruchu pieszego na terenie Wrocławia. Przedsięwzięcie rozpoczęło się jeszcze w 2014 roku, a w dniu wczorajszym powołano Społecznego Rzecznika Pieszych będącego mostem między mieszkańcami, a Urzędem Miasta. Wszystko po to by po mieście chodzić wygodniej.

Rowerowy Wrocław

To rowerowa baza wiedzy, prowadzona przez rowerzystów i skierowana do rowerzystów.

Soda

Stowarzyszenie Soda to grupa aktywnych zawodowo, młodych architektów, dizajnerów i projektantów, którzy swoje działania skupiają wokół architektury, urbanistyki oraz sztuki użytkowej. Działający w stowarzyszeniu Magdalena Szwajcowska i Michał Majewski rozpoczynają właśnie prace w kole naukowym Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, a ich projekty brały udział m.in. w konkursie BMW/URBAN/TRANSFORMS oraz w głosowaniach WBO (http://sodalab.org/). Michał Majewski będzie jednym z gości naszej, środowej (13 maja) debaty: Nie Olewamy Miasta: MIKROarchitektura – MAKSIspołeczeństwo w Muzeum Architektury.

Sarp oddział we Wrocławiu

Stowarzyszenie Architektów Polskich we Wrocławiu regularnie publikuje informacje z zakresu warsztatów, wydarzeń, dyskusji i konkursów architektonicznych.

Samorząd Studencki Wydziału Architektury

Od pewnego czasu Samorząd Studencki Wydziały Architektury działa na większą skalę niż dotychczas. Po pierwsze promuje i współorganizuje wydarzenia architektoniczne, a także jest organizatorem imprez dla Wydziału Architektury np. ARCHI.DACH czy ARCHI. GRILL.

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia

Stowarzyszenie działające w zakresie architektury, urbanistyki i estetyki miasta. W swoich działaniach TUMW koncentruje się m.in. na problemach np. komunikacji miejskiej, ale i chroni to co we Wrocławiu wartościowe np. Solpol, Hala Hutmen.

Wyspa Słodowa 7

Celem ,działającej przy Wyspie Słodowej 7, grupy miejskich aktywistów jest wizja otwartej wyspy. Kamienica znajdująca się na terenie tego obszaru mogłaby stać się centrum społeczno-kulturalnym. Wyspa Słodowa od zawsze była miejscem odwiedzanym przez osoby korzystające z miejskiej kultury, wielokrotnie organizowano tu festiwale i koncerty (a miejsce to nawet nie doczekało się pawilonu z gastronomią i toaletą z prawdziwego zdarzenia!). Akcja została już poparta przez wiele osób, również tych czynnie zaangażowanych, a Tomasza Sysło  (jednego z aktywistów) będziemy gościć na naszej debacie: Nie Olewamy Miasta: MIKROarchitektura – MAKSIspołeczeństwo.

Powrót do listy