30 kwietnia 2015

Debata: Nie Olewamy miasta. MIKROarchitektura – MAKSIspołeczeństwo. 13 maj, 18.30, Wrocławskie Muzeum Architektury

Bez kategorii

Firma KOŁO, Samorząd Studencki Architektury, Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział we Wrocławiu oraz Muzeum Architektury zapraszają na debatę pod hasłem:

Nie olewamy miasta. MIKROarchitektura – MAKSIspołeczeństwo.

Punktem wyjścia do dyskusji będzie siła oddziaływania małych form urbanistyczno-architektonicznych. Naszymi Gośćmi będą:

Piotr Fokczyński ­– architekt miasta Wrocław

Michał Majewski – projektant, architekt, współzałożyciel Stowarzyszenia Soda i wydawnictwa Unpubleashed

Mikołaj Smoleński – architekt, projektant, autor ubiegłorocznej instalacji Polegiwacz

Tomasz Jakub Sysło – aktywista, założyciel Instagramers Wrocław, członek grupy inicjatywnej Wyspa Słodowa 7

Prowadzący – Michał Duda

 

Serdecznie zapraszamy!

13 maja (środa)

godz. 18.30

Wrocławskie Muzeum Architektury

ul. Bernardyńska 5

 

Debata organizowana z okazji XVII edycji Konkursu KOŁO na Projekt Łazienki.

MAKSIspołeczeństwo

W wielu miastach Polski działają Budżety Obywatelskie, dzięki którym mieszkańcy mogą zgłaszać i realizować swoje wizje. Zgłoszone projekty to działania o różnej skali: od budowy chodników po realizację terenów sportowo-rekreacyjnych czy bezpiecznych tras rowerowych (Rowerowy Wrocław 269 stał się hitem WBO 2014). We Wrocławiu obok budżetu partycypacyjnego działają też oddolne stowarzyszenia i grupy miejskich aktywistów, których wspólnym celem jest tworzenie miasta na nowo np. Podwórko!, Akcja Miasto, Wyspa Słodowa 7. Zwiększa się również liczba wydarzeń będących platformą do dyskusji o kondycji współczesnego miasta i kierunku jego rozwoju jak np. festiwal MIASTOmovie:wro!

MIKROarchitektura

Pod koniec 2013 roku nad skwerem za wrocławską galerią BWA Dizajn zawisła Aureola czyli świetlna instalacja Jakuba Szczęsnego z grupy projektowej CENTRALA. Grupa, do której należy także m.in. Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis, jest współautorem takich inicjatyw jak Skwer Sportów Miejskich na Bemowie czy 7YS. Wiele projektów zrealizowanych przez CENTRALĘ jest wynikiem prac warsztatowych.

W lecie 2014 przy wrocławskim Muzeum Architektury w ramach projektu Archibox stanął Polegiwacz. Przestrzenna instalacja projektu Mikołaja Smoleńskiego okazała się nie tylko drewnianą konstrukcją do polegiwania, ale przede wszystkim miejscem spotkań Wrocławian w sezonie wakacyjnym.

Stowarzyszenie Soda to grupa aktywnych zawodowo, młodych architektów, dizajnerów i projektantów, którzy swoje działania skupiają wokół architektury, urbanistyki oraz sztuki użytkowej. Działający w stowarzyszeniu Magdalena Szwajcowska i Michał Majewski rozpoczynają właśnie prace w kole naukowym Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, a ich projekty brały udział m.in. w konkursie BMW/URBAN/TRANSFORMS oraz w głosowaniach WBO (http://sodalab.org/).

W ubiegłorocznym referendum poświeconym terenom niedziałającego od 2008 berlińskiego lotniska Tempelhof aż 64% mieszkańców miasta opowiedziała się za publicznym parkiem, sprzeciwiając się tym samym zabudowaniom na tych terenach. Głosowanie poprzedziły oddolne inicjatywy mające na celu wyznaczyć nowy kierunek rozwoju dla tego miejsca. Działania doprowadziły m.in. do zaangażowania berlińskiego biura Raumlabour, które stało się autorem tymczasowych interwencji takich jak np. Junipark, The Knot czy Ja! Tempelhof (http://raumlabor.net/tempelhof/).

KOLO_PLAKAT_NOM_A2_ex3_CRVHQ

Powrót do listy