30 marca 2016

Jaka powinna być Warszawa w 2030 roku?

debata  |  Ludzie w mieście  |  Wydarzenie

W Warszawie trwa proces aktualizacji strategii rozwoju. W ramach projektu Warszawa2030 mieszkańcy i władze miasta wspólnie zastanawiają się, jak stolica powinna wyglądać w 2030 roku. W marcu zakończył się pierwszy etap prac. W rezultacie dziś poznaliśmy wizję Warszawy, którą miasto chce wdrożyć do 2030 roku.
.
Warsaw-center-free-license-CC0
 .
Wizja została wypracowana na podstawie głosów mieszkańców, ekspertów i urzędników, które były zbierane od września ubiegłego roku. Opiera się ona na 3 filarach:
.
  • AKTYWNI MIESZKAŃCY – Warszawa to My, jej mieszkańcy. Podążamy własną drogą, rozwijamy nasze zainteresowania, realizujemy osobiste marzenia i zawodowe ambicje, ale wspólnie angażujemy się w życie miasta i czujemy się za nie odpowiedzialni.
  • PRZYJAZNE MIEJSCE – Warszawa to miasto, w którym każdy czuje się jak u siebie, wolny i bezpieczny. Bogactwo przestrzeni, wynikające z umiejętnego łączenia tradycji z nowoczesnością, środowiska miejskiego z przyrodniczym, lokalności z wielkomiejskością, oferuje wygodę życia i sprzyjające warunki do działania.
  • OTWARTA METROPOLIA – Warszawa to miasto otwarte na świat. Śmiało wychodzące naprzeciw wyzwaniom, inspirujące innych. Dzięki swojej różnorodności i nastawieniu na współpracę jest wyjątkowym środowiskiem do kreowania i rozwijania idei. Stanowi ważny węzeł sieci europejskich metropolii.
Rozpoczyna się kolejny etap prac – dyskusje o celach rozwojowych. W kwietniu odbędzie się szereg wydarzeń, takich jak debaty i spotkania dyskusyjne oraz warsztaty skierowane do konkretnych grup mieszkańców. Uczestnicy tych spotkań będą zastanawiać się nad tym, co trzeba w Warszawie zmienić, żeby w 2030 roku udało się osiągnąć wspólnie nakreśloną wizję.
.
12805883_588400181311391_203966861193693430_n
Szczegółowy harmonogram wydarzeń dostępny jest na stronie projektu oraz na Facebooku.
Zachęcamy do udziału!

.

Tekst: Natalia Kanabus

Powrót do listy