9 marca 2018

MIEJSKA PRASÓWKA

Miejska Prasówka

 

david-cohen-134252

Smog jest wciąż gorącym tematem wśród miejskich aktywistów. Przez trujące pyły w powietrzu co roku umiera ponad 47 tys. Polaków, dlatego wszelkie inicjatywy i działania mające na celu walkę z tym problemem, są niezwykle istotne. Debatują nad nimi aktywiści z Wrocławia, nowe pomysły pojawiają się także w Opolu czy w Krakowie. Ale to nie jedyny temat, jakim żyją aktywiści – Białystok walczy z nadmiarową wycinką drzew, a Wrocław nie chce oglądać szpecącego graffiti na zabytkowych murach. Głośno zrobiło się też na temat akcji „Bloody Fifa 2018” – w ten sposób działacze chcą ocalić tysiące bezdomnych psów i kotów w Rosji.

 

„Czy miasto musi nas truć?” – dyskusja o wrocławskim smogu

 

W ostatniej prasówce pojawił się materiał o tym, że Wrocław stał się światowym liderem w niechlubnej kategorii, jaką jest „najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie”, wyprzedzając indyjskie Delhi, wietnamskie Hanoi czy pakistańskie Lahore.  Z kolei niecałe dwa lata temu miasto ubiegało się o tytuł Zielonej Stolicy Europy. Jakie można podjąć działania, aby odsunąć od Wrocławia widmo „stolicy smogu” i przybliżyć go do tytułu „zielonej stolicy”? O tym dyskutowali wrocławscy aktywiści.

Żeby przeczytać cały artykuł kliknij w ten link.

 

Opolscy aktywiści: przedszkola powinny mieć oczyszczacze powietrza!

 

Portal Onet.pl cytuje miejskich aktywistów z Opola. Według nich w tym roku w Opolu było już 21 dni, kiedy to dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza zostały przekroczone. W trosce o najmłodszych aktywiści chcą, by miasto jak najszybciej kupiło oczyszczacze powietrza do opolskich przedszkoli.

Żeby przeczytać cały artykuł kliknij w ten link.

 

Przyłączenie sąsiednich gmin – nowy pomysł aktywistów na walkę ze smogiem

 


Kraków to jedno z miast Polski o najgorszym stanie powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Równocześnie historyczna stolica Polski stara się jak najaktywniej walczyć z tym problemem. Nowym pomysłem, zaproponowanym przez aktywistę miejskiego Kubę Łoginowa, jest przyłączenie do Krakowa sąsiednich gmin, dzięki czemu walka ze smogiem będzie w tym rejonie efektywniejsza.

Żeby przeczytać cały artykuł kliknij w ten link.

 

Aktywiści w Białymstoku: władze wycinają za dużo drzew


Organizacje pozarządowe związane z ochroną przyrody i ekologią alarmują, że podczas realizacji inwestycji drogowych w Białymstoku wycinanych jest za dużo drzew. Aktywiści mówią wprost, że władze przeprowadzają „rzeź drzew”, a Białystok przestaje być tak „zielonym” miastem, jakim był jeszcze kilka lat temu. 

Żeby przeczytać cały artykuł kliknij w ten link.

 

Wrocławscy aktywiści kontra graffiti

Miejscy aktywiści z Wrocławia wypowiedzieli wojnę pseudografficiarzom, którzy zamiast ozdabiać, niszczą wiele zabytkowych miejsc na terenie miasta, narażając je na ponoszenie kosztów związanych z usunięciem bohomazów –  w przypadku niektórych budynków ogrom zniszczeń wymaga poniesienia kosztów w wysokości nawet kilku tysięcy złotych.

Żeby przeczytać cały artykuł klikni w ten link.

 

Bloody Fifa 2018 – aktywiści przeciwko rzezi zwierząt przed mundialem

 

Tegoroczny mundial w Rosji zbliża się wielkimi krokami. Niestety władze miast, w których zostaną rozegrane mecze piłkarskich mistrzostw świata, planują uśmiercenie dziesiątek tysięcy bezdomnych psów i kotów biegających po ulicach. Aktywiści apelują o powstrzymanie rzezi, inaugurując akcję „Bloody Fifa 2018”.

Żeby przeczytać cały artykuł kliknij w ten link.

 

 

 

Powrót do listy