23 lutego 2018

MIEJSKA PRASÓWKA

Bez kategorii

mp_2

 

Mieszkańcy którego miasta oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie? Gdzie najmłodsi podróżują komunikacją miejską za darmo? W którym mieście aktywiści zadbali o bezdomne koty? Zapraszamy na Miejską Prasówkę – najciekawsze newsy o inicjatywach dotyczących miejskiego życia oraz aktywistów z kraju i ze świata. Chcemy informować, inspirować do działania i pokazywać, że miejskie inicjatywy są nieodłącznym elementem funkcjonowania miast i lokalnych społeczności.Wrocławski SMOG najgroźniejszy na świecie!

 

Ostatnio Wrocław stał się światowym liderem w niechlubnej kategorii, jaką jest „najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie”. Wyprzedził nawet takie miasta jak indyjskie Delhi, wietnamskie Hanoi czy pakistańskie Lahore. O ogromnym problemie, jakim jest smog i o bierności władz miasta wobec tego problemu pisze Gazeta Wyborcza.

 

Gdańsk zapewnia dzieciom bezpłatną komunikację

 


Dzięki staraniom miejskich aktywistów, dzieci w Gdańsku mogą bezpłatnie jeździć komunikacją miejską. Rada miejska podpisała uchwałę, zgodnie z którą darmowe przejazdy zostały zagwarantowane uczniom  podstawówek i gimnazjów. Miejscy aktywiści złożyli taką propozycję projektu wraz z podpisami już w listopadzie 2017 roku. Więcej przeczytasz tu.

 

„Ulice dla kobiet” – warszawska inicjatywa ku czci zasłużonych Polek

Tylko 170 na 5471 warszawskich ulic nosi nazwę na cześć kobiet. Z okazji stulecia uzyskania przez Polki praw wyborczych, w stolicy ruszyła kampania „Ulice dla Kobiet”. Jej celem jest upamiętnienie kobiet zasłużonych dla Warszawy poprzez nadawanie ulicom, placom i  skwerom ich nazwisk. Aktualnie pod petycją, która zostanie skierowana do rady miasta, zbierane są podpisy.

 

Jak rozwiązać problem bezdomności kotów?

 


Budki dla kotów wolnożyjących? Miejscy aktywiści z Wrocławia przedstawiają nowe pomysły opieki nad bezdomnymi zwierzętami w ramach konsultacji społecznych. Do rozdysponowania we Wrocławiu na ten cel są ponad 3 miliony złotych.

 

Aktywiści solidarni z Turcją

 


W lutym, pod Ambasadą Republiki Turcji w Warszawie, odbyła się manifestacja pod hasłem „Solidarność z zatrzymanym tureckim aktywistą”. Zgromadzeni polscy aktywiści wyrazili sprzeciw wobec represji politycznych w Turcji oraz solidarność z Alim Erolem, tureckim aktywistą walczącym o prawa społeczności queer.

 

Patagonia wspiera amerykański aktywizm

 


Amerykański producent sprzętu turystycznego i odzieży Patagonia chce, by jego klienci stali się również miejskimi aktywistami! To wszystko dzięki Patagonia Action Works – internetowej platformie, która informuje klientów o możliwości wspierania inicjatyw ekologicznych w swojej okolicy. Firma chce zaktywizować swoich konsumentów do działania na rzecz ochrony planety, dając im możliwość aktywnego wspierania takich inicjatyw.  

Powrót do listy