29 sierpnia 2016

Najciekawsze toalety publiczne: Część 1

Architektura  |  Rzecz o toaletach

Przedstawiamy subiektywną listę najciekawszych toalet publicznych:

  1. Aurlandsfjellet, Norwegia – LJB architects
    Norwegia, szczycąca się na co dzień architekturą bardzo wysokich lotów równieżw kwestii szaletów nie pozostaje w tyle. Przykład tej toalety – zlokalizowanej na szczycie Aurlandsfjellet w Norwegii, zdaje się idealnie odzwierciedlać norweskie podejście do projektowania. W założeniu projektantów z pracowni LJB architects z Bergen, szalet swoją formą miał odpowiadać warunkom klimatycznym na tym położonym 1200 m n.p.m. wzniesieniu, gdzie śnieg zalega średnio osiem miesięcy w roku. W efekcie przybrał on formę prostopadłościanu wbijającego się pod kątem w minimalistycznie zagospodarowany teren. Powstałe skosy również spełniają określone funkcje – ochraniają przed deszczem, ułatwiają odprowadzanie śniegu i od południa stanowią doskonałe miejsce na lokalizację paneli fotowoltaicznych. Powstały obiekt, dzięki powyższym cechom i wykorzystaniu wyłącznie naturalnych materiałów, stanowi świetny przykład ekologicznej architektury, doskonale odpowiadającej na ciężkie, norweskie warunki.
  2. Uster, Szwajcaria – Gramazio & Kohler
    Toaleta zaprojektowana przez szwajcarską pracownię Gramazio&Kohler dla parku miejskiego w Uster, pokazuje jak w ciekawy sposób można urozmaicić prosta formę szaletu. Dzięki wykorzystaniu 295 giętych pasów aluminium architekci uzyskali bardzo plastyczną elewację oraz wyrafinowany detal w jednym. Każdy z pasów pomalowano dodatkowo na inny odcień zieleni, co pozwoliło stworzyć barwny efekt mozaiki. Projektanci udowodnili, że zmultiplikowanie prostego elementu może prowadzić do bardzo zaskakujących efektów, a piękno rzeczywiście tkwi w detalu.
  3. Lofoty, Norwegia – Manthey Kula Architects
    Jeśli poszukujecie bajecznych widoków to norweskie Lofoty są zdecydowanie miejscem, które powinniście odwiedzić jak najszybciej. Pomysł aby zlokalizować tam toaletę dla turystów musiał więc również zyskać specjalną atencję architektów, a pracowni architektonicznej Manthey Kula z Oslo udało się stworzyć projekt dalece wychodzący poza potocznie rozumianą estetykę przydrożnych szaletów. ‘Roadside Reststop Akkarvikodden’, bo taką nazwę przybrała powyższa toaleta, nie jest jednak miejscem mającym umożliwić podziwianie okolicznych widoków. Wręcz przeciwnie – projektanci tak uformowali bryłę budynku, aby kadrowała widoki na niebo i dała strudzonym wędrowcom chociaż chwilę wytchnienia, od piękna otaczającej natury.
  4. Austin, Teksas – Miro Rivera Architects
    Zaprojektowana przez amerykańską pracownię Miro Rivera Architects „Toaleta na Szlaku” (Trail Restroom), tworzy istotny element w krajobrazie terenów parkowych wzdłuż wybrzeża rzeki Colorado, w Austin w Teksasie. Przed projektantami postawiono zadanie stworzenia nie tylko toalety publicznej, ale również punktu orientacyjnego mającego ułatwić orientację na tym terenie. Zaprezentowany projekt potraktował więc szalet jako wielką, dynamiczną rzeźbę, wyrastającą wprost z głównego szlaku pieszego. Budynek składa się z 49 masywnych paneli z kortenu, które wbite wprost w podłoże tworzą przegrodę widokową i obrys szaletu. Dodatkowo dzięki różnym rozmiarom i nieznacznym rotacjom, panele umożliwiają kadrowanie widoków na park i naturalne wentylowanie toalety.

Tekst: Przemysław Chimczak

Powrót do listy