16 stycznia 2020

Nowa siedziba Orange w Lyonie przykładem budownictwa niskoemisyjnego?

Architektura

Już dwa lata temu podczas architektonicznych prelekcji słyszało się o trendzie eko-budownictwa, który miał m.in. opierać się na recyclingu surowców. Nowe budynki – stare materiały. Wtedy wydawało się to utopią. Rozwiązaniem, które kiedyś z powodów klimatycznych i ekologicznych będzie musiało obowiązywać, ale na tamten czas wydawało się mało prestiżowe.

Dziś z przyjemnością możemy obserwować zmianę w świadomości. Ekologia jest sexy, a odzyskiwanie surowców wpisuje się w trend, jakim jest budownictwo niskoemisyjne. Firmy szczycą się nowoczesnymi i ekologicznymi rozwiązaniami, traktując je jako część swojego wizerunku. Nie inaczej było z firmą Orange.

Jak połączyć nowe ze starym? Nad tym głowiły się dwie firmy architektoniczne- Hubert Godet i Hardel Le Bihan Architects, odpowiedzialne za projekt nowego biura Orange w Lyonie. Realizacja, która ma być oddana na początku 2020 roku, została wzniesiona z ekologicznego betonu, w składzie którego 60% stanowi kruszywo z recyclingu. Beton ten spełnia normę EN 206 CN dla betonu konstrukcyjnego i w zakresie swoich parametrów będzie tej samej jakości co beton wytworzony w tradycyjny sposób. Rozwiązanie to ogranicza emisję CO2 podczas budowy i wpisuje się w koncepcję gospodarki obiegu zamkniętego.

Powrót do listy