15 kwietnia 2015

Place de la République, proj. TVK – Trévelo & Viger-Kohler, Paryż

Przestrzenie w mieście

Cykl – przestrzenie w mieście otwiera oszczędna realizacja paryskiego biura TVK (Trévelo & Viger-Kohler) – Place de la République. Powstały w 1811 roku plac ostateczny kształt zawdzięcza wielkiej przebudowie Paryża. Po ogłoszeniu III Republiki, fontannę będącą głównym elementem placu, zastąpiono pomnikiem Marianny, otoczonej alegoriami Wolności, Równości i Braterstwa. Dzięki realizacji z 2013 roku woda wróciła na plac w nowej odsłonie, a w otoczonym zielenią parterowym pawilonie z funkcją gastronomii zawsze jest tłoczno.

DSCN1587

Widok pawilonu na Place de la République, proj. TVK – Trévelo & Viger-Kohler, Paryż. Fot. Aleksandra Czupkiewicz

Główną wytyczną przy przebudowie placu stała się potrzeba utworzenia ogromnej i nieskrępowanej powierzchni przeznaczonej dla pieszych i wolnej od ruchu samochodowego. Obecnie plac ma 280 m szerokości i 120 m długości  – jest największą tej wielkości przestrzenią w centrum miasta. Ponad to organizacja ruchu została zmodyfikowana – porzucono dawniej działający tu model ronda, a główna komunikacja odbywa się wzdłuż południowej krawędzi i po dwóch mniejszych stronach placu.

DSCN1589

Widok na Place de la République, proj. TVK – Trévelo & Viger-Kohler, Paryż. Fot. Aleksandra Czupkiewicz

Parterowy pawilon (południowo-zachodnia strona placu) obsługujący różnego rodzaju wydarzenia organizowane w obrębie przestrzeni placu to obiekt o prostej, niewymuszonej formie. W całości przeszklona kawiarnia pozwala na stały kontakt użytkowników z otoczeniem, a wysunięty z jednej strony dach tworzy zadaszoną przestrzeń do siedzenia na wolnym powietrzu. Wnętrza pawilonu zaprojektowało francuskie biuro NP2F Architects.

DSCN1586

Widok na Place de la République, proj. TVK – Trévelo & Viger-Kohler, Paryż. Fot. Aleksandra Czupkiewicz

Powierzchnię placu tworzą 3 rodzaje betonowych płyt, które rytmicznie przeplatane są polami zieleni (150 drzew) i słupami oświetleniowymi. Ważnym elementem placu oprócz roślinności i pawilonu jest woda – występuje tu w dwóch formach. Pierwszą z nich jest otaczająca XIX-wieczny pomnik Marianny sadzawka, a drugą płaszczyzna wody zajmująca niewielki teren na przedłużeniu pawilonu.

Wśród Francuzów, choć nie tylko, projekt wzbudza wiele kontrowersji (szczególnie ze względu na przyjęty model komunikacji). Nam podoba się minimalistyczna forma pawilonu, ilość zieleni w centrum miasta oraz oszczędna kompozycja, która sprzyja rozwojowi różnorodnych aktywności.

Pod tymi linkami znajdziecie więcej informacji i zdjęć:

http://www.dezeen.com/2014/01/04/tvk-place-de-la-republique-paris/ 

http://www.morfae.com/2146-monde-medias-pavilion-and-place-de-la-republique-by-tvk-architectes-urbanistes/

http://www.archdaily.com/472754/monde-and-medias-tvk-architectes/     

A my szczególnie polecamy ten, ze scenariuszami możliwych aktywności w obrębie przestrzeni Place de la République:

http://republique.tvk.fr/?p=147

Zdjęcie w miniaturze wpisu: Aleksandra Czupkiewicz

Powrót do listy