W ramach projektu odnowy miejskich placów Bordeaux z 1996 roku francuska pracownia Lacaton & Vassal rewitalizowała trójkątny skwer (Place Léon Aucoc) otoczony niską zabudową wielorodzinną. Koncepcja bardziej niż projekt przypomina porządkowanie z prawdziwego zdarzenia. Taka właśnie jest realizacja Francuzów – autentyczna i skromna. Wielkie zmiany contra niewielkie zabiegi. Co jest lepsze? Francuzi wiedzą to już przynajmniej od dwóch dekad.
Projektowana przestrzeń ma kształt trójkąta, jest otoczona drzewami, a wewnątrz skweru znajduje się pole do gry w bule – ta charakterystyka przypominała projektantom o małych, swojskich przestrzeniach poza miastem. Widząc po raz pierwszy to miejsce, właściwie od początku byli pewni, że zmiany powinny być niewielkie. Miejsce to miało już swój wyjątkowy klimat i atmosferę.
Ważnym elementem projektowania w tym przypadku była też obserwacja i niewielkie konsultacje społeczne. Architekci z Lacaton & Vassal chcieli znać zdanie mieszkańców na temat tej przestrzeni. W Polsce coraz częściej przy okazji rozpisywanych konkursów organizowane są konsultacje społeczne co niewątpliwie jest zjawiskiem pozytywnym i potrzebnym.
Zdjęcia i opis projektu zobaczycie na stronie: Lacaton&Vassal
Projekt odnowy miejskich przestrzeni Bordeaux, a właściwie formuła ich upiększania wymusiły na projektantach refleksję nad istotą piękna. Czym jest proces upiększania? Czy jest to wymiana starego na nowe? A może jak twierdził Charles Baudelaire to właśnie brzydota jest dopełnieniem piękna, a zadaniem architektów jest niejako znalezienie balansu pomiędzy tym co stare, a tym co nowe i tym co piękne, a tym co zwyczajne?