9 listopada 2015

Podróż do przeszłości, czyli zwiedzanie Hotelu Forum

Architektura  |  Nie olewamy miasta  |  slider

W minioną sobotę, Hotel Forum po raz pierwszy od jego zamknięcia w 2002 r. otworzył swoje wnętrza dla wybranej grupy zwiedzających, ciekawych jego tajemnic. Przy okazji debaty Nie olewamy miasta, wraz z przewodnikiem mieliśmy okazję zobaczyć na co dzień niedostępne wnętrza budynku oraz poznać jego historię. Towarzyszył nam także konserwator obiektu, który pamięta jego lata świetności i jest prawdziwą skarbnicą anegdot o tym, co działo się tam na przestrzeni 13 lat jego funkcjonowania.

Hotel Forum kiedyś był jednym z najbardziej luksusowych i najnowocześniejszych budynków w Krakowie. Zaprojektowany w 1979 roku przez Janusza Ingardena, pierwszych gości przywitał dopiero 10 lat później, w 1989 r. Zlokalizowany na brzegu Wisły czterogwiazdkowiec oferował 278 pokoi oraz m.in. dwupoziomowy parking, basen, studio odnowy biologicznej, korty tenisowe, minigolfa, Pewex, pralnię, kasyno, a także 6 sal konferencyjnych i balowych, mogących pomieścić do 600 osób.

Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od samej góry – dawnej restauracji Panorama, w której w latach 90. toczyło się bogate życie towarzyskie. Z tarasu, pomimo mgły, mogliśmy podziwiać Kraków z lotu ptaka, zaś wewnątrz sali znaleźliśmy zachowane w dobrym stanie oryginalne elementy wystroju – szyld lokalu czy ścianę pokrytą rzeźbą wykonaną ze szklanych, wielobarwnych kropli.

1 2

3 4 5 6

Dalej przemieszczaliśmy się po kolejnych piętrach hotelu, przemierzając długie korytarze i zaglądając w dawne pokoje apartamentowe. Niestety dziś wszystkie z nich stoją puste, bez śladu jakichkolwiek mebli. Oryginalne, „luksusowe” wyposażenie zostało jedynie w łazienkach.

7 8 10.1 10

Kolejnym punktem na trasie zwiedzania były dla nas podziemia hotelu, gdzie działała wielka pralnia – ogromna przestrzeń, w której pozostawiono bardzo nowoczesny na tamten okres, system pralek, suszarek, prasowalnic. Po zamknięciu hotelu, przez jakiś czas miejsce to było wykorzystywane przez amatorów paintballu. Widzieliśmy liczne ślady po ich rozgrywkach.

22 23 20 21

Z podziemi udaliśmy się do najbardziej reprezentatywnej części Hotelu Forum – głównego hallu, ogromnych sal konferencyjnych i sal balowych, noszących damskie imiona, takie jak Cecylia, Agata, Dorota i Beatrix. W miejscach tych zachowały się oryginalne elementy wystroju – ściany pokryte drewnem, wykładziny oraz budzące zachwyt i na szczęście dalej sprawne, kryształowe żyrandole.

12 13 14 15 16 17 18 19

Po 13 latach opuszczenia, do hotelu powróciło życie. Działa tam m.in. popularna klubokawiarnia Forum Przestrzenie i odbywa się wiele kulturalnych imprez i twórczych inicjatyw. Nie moglibyśmy więc wybrać lepszego miejsca na debatę Nie olewamy miasta, z której relację przeczytacie w kolejnym poście.

Tekst: Natalia Kanabus

Powrót do listy