21 września 2019

Polskie rzeki to nie tylko źródło rekreacji.

Bez kategorii

Kajaki, SUP-y, ogniska, spacery nad brzegiem rzeki, a także miejskie plaże czy rekreacyjne barki — z tym mogą kojarzyć nam się rzeki w mieście. Wczoraj odbył się protest klimatyczny to dobry czas, by przypomnieć, dlaczego zdrowe rzeki mogą pomóc w walce ze zmianami klimatu.

CO WARTO WIEDZIEĆ O RZEKACH W POLSCE?

Tylko ok. 20 – 25% z nich nie zostało przekształconych przez człowieka.

Wisła, jako jedyna w Europie rzeka zachowała swój nienaruszony charakter aż na 300 km odcinku.

Przekształcanie koryta rzeki ma wpływ na większe zagrożenie powodziami (!) i zmniejsza bioróżnorodność.

Naturalne rzeki mają zdolność do samooczyszczania się. Dzieje się to za pomocą plaż, wysp, zarośli przy brzegu i roślin wodnych.

Pełniąca funkcję „filtra” naturalna rzeka, chroni nas w ten sposób przed utratą zasobów mórz, gdyż zapobiega powstawaniu w morzach martwych stref beztlenowych, gdzie nie mogą żyć i rozmnażać się zwierzęta. Chroni nas też przed zakwitem toksycznych sinic w przybrzeżnych wodach morskich. (więcej TU).

Naturalne rzeki i towarzyszące im mokradła zapobiegają problemom z suszą.

Nieprzekształcone brzegi rzek sprawiają, że woda meandruje i płynie wolniej, rozlewa się. Dzięki temu nie tylko zmniejsza się ryzyko powodzi, ale też cała masa słodkiej wody nie wpada gwałtownie do morza — ma szansę odparować po drodze i zasilić okoliczne rośliny tworząc mini ekosystemy.


To tylko kilka ciekawostek z życia rzeki. Zachęcamy do posłuchania SŁUCHOWISKA GEBERIT O RZEKACH, by dowiedzieć się więcej.

A może czujesz, że chcesz wspierać zdrowie polskich rzek? Zostać Strażnikiem Rzeki z WWF i Geberit.

Powrót do listy