Do 20 maja trwać będzie Poznań Design Festiwal nad rzeką Wartą, dlatego też tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Urzeczeni”. W programie imprezy znalazły się wystawy, warsztaty, dyskusje, pokazy filmowe oraz spacery miejskie. Objęliśmy patronat nad częścią tych wydarzeń, na które gorąco zapraszamy!
Cykl starannie wyselekcjonowanych filmów z różnych gatunków. W repertuarze znalazły się pozycje, które w ścisły sposób związane są z kwestiami projektowego wykorzystania terenów nadrzecznych, roli i potencjału rzeki w mieście czy procesami kreatywnymi wykorzystującymi ten przejrzysty żywioł. Oprócz tego w celu utrzymania homeostazy nauki i wypoczynku wybrane zostały fabuły, które w wodnej tematyce zanurzone są w sposób nieco bardziej poetycki. W ramach wybranych projekcji odbywają się również prelekcje lub dyskusje na temat samych filmów i tematów w nich poruszonych.
Rola Designu i architektury w projektowaniu nadrzecznych miast – dyskusja
Dyskusja poświęcona roli designu i architektury w projektowaniu terenów nadrzecznych. Rozmówcy postarają się odpowiedzieć na pytania o to, jak mogą wyglądać nabrzeża rzek w polskich warunkach. Co powinno decydować o rozwiązaniach projektowych, tak by były trwałe i funkcjonalne. Jakie innowacje i pomysły można zastosować, by przyciągnąć ludzi nad rzekę, zatrzymać ich tam na dłużej, a z terenów nadrzecznych stworzyć rodzaj wyjątkowej dzielnicy miasta. Wreszcie, jakie są główne bariery w projektowaniu dobrzej przestrzeni nad wodą.
Uczestnicy dyskusji:
Jacek Grunt-Meyer miejski aktywista z Warszawy zajmujący się rewitalizacją, walczący m.in. o poprawę jakości komunikacji pieszej i zbiorowej oraz warunki dla rowerzystów. Od 2015 roku pracuje w stołecznym ratuszu jako pełnomocnik ds. rewitalizacji.
Marcin Kościuch poznański architekt współtworzący biuro Ultra Architects, współautor m.in. nagradzanego „domu nad morzem” oraz bardzo pozytywnie ocenianych biurowców: Za Bramką w Poznaniu i „Wiadomości Wrzesińskich” we Wrześni – nominowanego do tegorocznej Bryły Roku.
Mateusz Urbański poznański architekt z pracowni Atrium, która dekadę temu wygrała urbanistyczny konkurs na zagospodarowanie terenów Starej Gazowni. Na swoim koncie ma także drugie miejsce w konkursie na zagospodarowanie Wolnych Torów oraz najnowszy gmach UEP przy ul. Towarowej.
Moderator dyskusji: Jakub Głaz
Spacery architektoniczne:
Zapraszamy również na festiwalowe wystawy, a w szczególności powstała pod patronatem Geberit wystawę główną „U źródła” oraz wystawę infografik „Temat Rzeka”.
Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie poznandesignfestiwal.pl.
Tekst: Natalia Kanabus