16 marca 2018

TWARZE, IKONY, IDEE: JANE JACOBS. WALKA O MIASTO.

Architektura  |  Wydarzenie

PLAKAT_J.JACOBS_680mm_980mm_DO_DRUKU

 

Amerykańska pisarka i aktywistka Jane Jacobs całe życie szła własną drogą, szukając odpowiedzi na pytanie dlaczego jedne miasta i społeczeństwa kwitną, a inne podupadają. Uważała, że skoro większość problemów współczesności kumuluje się w mieście, to w mieście należy szukać ich rozwiązań. Jej przełomowa książka Śmierć i życie wielkich miast Ameryki dotarła do Polski z prawie pięćdziesięcioletnim opóźnieniem, ale trafiła idealnie w czas rozwoju ruchów miejskich i rozczarowania modernizacją poprzez „lanie betonu”.

W tym roku kolejna, i to podwójna okazja do spotkania z Jacobs. Centrum Architektury publikuje Wielkie małe plany (przekład Martyny Trykozko) – pomnikowy zbiór tekstów przygotowany z okazji setnych urodzin autorki, obejmujący całe spektrum jej zainteresowań oraz całą jej długą karierę: od lat trzydziestych do wczesnych dwutysięcznych. W antologii znalazły się miejskie reportaże pisane dla „Vogue’a” i „Harper’s Bazaar”, urbanistyczne manifesty, które przyniosły pisarce rozgłos w połowie stulecia, eseje, wykłady i rozmowy z przełomu XX i XXI wieku, w których analizuje zaskakujące związki między ekonomią, ekologią, prawem, etyką i oczywiście miastem, a nawet jeden młodzieńczy wiersz. Wybór uzupełniony jest obszernym tekstem biograficznym oraz kalendarium życia i twórczości. Z tej okazji wydawca wraz z festiwalem MIASTOmovie zorganizowały w pięciu wielkich miastach Polski promocyjne tournée książki, których główną atrakcją będzie pokaz filmu dokumentalnego Obywatelka Jane. Walka o miasto (reż. Matt Tyrnauer, USA 2016). Film był dotąd pokazywany w Polsce jedynie podczas American Film Festival 2017 – teraz zobaczy go szersza publiczność. Po projekcji zaplanowano dyskusje z udziałem ekspertek i ekspertów.

 

Warszawa – kino Luna – 7 marca, 20:30 (wprowadzenie Grzegorz Piątek)

Gdańsk – Instytut Kultury Miejskiej – 15 marca, 18:00 (dyskusja: Monika Arczyńska, Martyna Obarska, Grzegorz Piątek)

Poznań – kino Pałacowe, CK ZAMEK – 19 marca, 18:15 (dyskusja: Jakub Głaz, Magdalena Kubecka, Grzegorz Piątek, Marta Skowrońska)

Katowice – Kino Kosmos – 24 kwietnia (skład dyskusji w późniejszym terminie)

Wrocław – Nowe Horyzonty – 18 września (skład dyskusji w późniejszym terminie)

Plakat oraz tekst publikujemy dzięki uprzejmości Centrum Architektury

Powrót do listy