Drugą część naszego przewodnika po nieoczywistych atrakcjach Warszawy poświęcimy rejonom Starej i Nowej Pragi. Znajdziemy tu wiele kameralnych lokalizacji przypominających o czasach przedwojennej Warszawy, rzucimy okiem na lokalne rzemiosło i przejedziemy się na wycieczkę wzdłuż brzegu Wisły.
PRAGA II
Wycieczkę po Pradze warto rozpocząć od rejonów Placu Hallera i zbudowanego wokół niego osiedla Praga II. Zabudowa Nowej Pragi zrealizowana została w latach 1952-56 w duchu socrealizmu, często będąc określaną przez ówczesne władze stolicy jako praski MDM. I chociaż osiedle nie wyróżnia się aż tak jak budynki wzdłuż ulicy Marszałkowskiej to nadal imponuje pięknymi podwórkami pełnymi zieleni, kontrastującymi ze „studniami” znanymi z innych rejonów Pragi.
STALOWA
Idąc dalej natrafimy na jedną z najładniejszych ulic dawnej Pragi – Stalową. Ulicę wytyczono w 1965 roku i stanowiła jedną z głównych arterii Nowej Pragi. Początkowo mało okazała, z czasem zaczęto ja obudowywać okazałymi kamienicami, w których tętniło życie tej części miasta. To tutaj, przy kamienicy pod nr. 1 mieszkał Stefan „Wiech” Wiechecki znany szerszej publiczności z książek i felietonów pisanych gwara warszawską, a na rogu ul. Konopackiej Roman Polański kręcił sceny do Oskarowego „Pianisty”.
PRASKIE PODWÓRKA
Chociaż cała Praga jest bez wątpienia wartą do odwiedzenia dzielnicą, to właśnie podwórka kamienic czynszowych stanowią o jej unikalnym klimacie. Niemal na każdym z nich odnajdziemy stare, przedwojenne kapliczki pieczołowicie odrestaurowywane przez mieszkańców. Każda z nich wykonana jest w innym stylu i często stanowi jedyny jasny punkt na podwórkach otoczonych rozpadającymi się kamienicami.
OTWARTA ZĄBKOWSKA
To trwający całe wakacje działania artystyczne zorganizowane wokół ulicy Ząbkowskiej. Dzięki zaangażowaniu lokalnych działaczy i społeczników udało się zorganizować niestandardowy festiwal skupiający wokół siebie wszystkie gałęzie sztuki – literaturę, muzykę, film, czy teatr. Do końca sierpnia Ząbkowska regularnie zamieniać się będzie w bulwar pełen ogródków restauracyjnych, koncertów i lokalnego rzemiosła. Z pewnością warto tam się pojawić.
BAZAR RÓŻYCKIEGO
Chociaż czasy jego świetności przypadają na okres PRL-u, to Bazar Różyckiego nadal jest ważnym miejscem na mapie Pragi. Tym bardziej, że już niedługo przejdzie ogromne zmiany. Architektka Aleksandra Wasilkowska od dawna prowadzi tam proces konsultacji, w ramach którego bazar ma zyskać nowy blask nie tracąc przy tym unikalnego klimatu. Wykonane w metaloplastyce wejście na bazar ma oddawać jego klimat z lat 90., wewnątrz znajdzie się punkt informacyjny w kształcie syfonu (dawnego symbolu bazaru) oraz zrekonstruowana XIX-wieczna brama. Dodatkowe atrakcje mają stanowić centralny plac i tarasy widokowe położone na dachach straganów.
SOHO FACTORY
Dawne fabryki na warszawskim Kamionku od lat przechodzą intensywną rewitalizację, powoli stając się najmodniejszą lokalizacją w tej części miasta. Soho Factory aspiruje do miana warszawskiej awangardy, zamieniając 8 ha terenów pofabrycznych w obiekty kultury, biura i lofty. Znajdziemy tam pracownie wielu znanych biur z pogranicza architektury i dizajnu, modne restauracje, Muzeum Neonu, galerie sztuki oraz okazała salę przeznaczana na wydarzenia kulturalne. Z całą pewnością warto się tam wybrać.
TRASA ROWEROWA WZDŁUŻ WISŁY
Zwiedzanie Pragi proponujemy zakończyć wycieczką nad Wisłę. Ścieżka położona wzdłuż prawego brzegu Wisły jest jedną z najpiękniejszych tras rowerowych w Warszawie. Trasa rozciągająca się od mostu Grota-Roweckiego do mostu Łazienkowskiego liczy sobie 8 km i daje nam szansę na zobaczenie wielu atrakcji miasta z zupełnie innej perspektywy. Podążając wzdłuż niej pieszo bądź rowerem, będziemy mieli okazję podziwiać dzikie zakola Wisły, odwiedzić plaże miejskie przy ZOO, moście Poniatowskim i Saskiej Kępie, zaznać mocniejszych wrażeń w parkach linowych lub odpocząć w kultowym Temacie Rzeka.
Tekst: Przemysław Chimczak