11 maja 2015

Wielkie odliczanie. 2 dni do debaty – Stowarzyszenie Soda

Architektura  |  Ludzie w mieście  |  Przestrzenie w mieście

Do debaty pod hasłem: Nie Olewamy Miasta. MIKROarchitektura – MAKSIspołeczeństwo już coraz bliżej. Zostały 2 dni. Pamiętajcie, że debata odbędzie się 13 maja, o godzinie 18.30 we Wrocławskim Muzeum Architektury, a punktem wyjścia do dyskusji będzie siła oddziaływania małych form urbanistyczno-architektonicznych. Wśród panelistów będzie też Michał Majewski  – projektant i architekt, współzałożyciel Stowarzyszenia Soda i wydawnictwa Unpubleashed.

Stowarzyszenie Soda jest stosunkowo świeżą inicjatywą grupy architektów, grafików i dizajnerów. Każdy członek stowarzyszenia realizuje się zawodowo na innym polu, jednak wszystkich połączyła chęć zwiększenia świadomości społeczeństwa w zakresie architektury i otaczającego ich świata. Celem Sody jest organizacja warsztatów, wystaw, spotkań autorskich, działań promocyjnych oraz proces projektowania. Wszystkie działania skupiają się oczywiście wokół tego, na czym członkowie grupy znają się najlepiej, czyli urbanistyki, architektury i sztuki użytkowej.

W Sodzie działają już: Michał Majewski – gość naszej środowej debaty, który wspólnie z innym członkiem Sody – Pawłem Rosnerem prowadzi wydawnictwo Unpubleashed. Nakładem wydawnictwa ukazały się już dwie publikacje Łukasza Wojciechowskiego: Bryk do Architektury i We wstecznym lusterku, a w przygotowaniu jest już książka autorstwa Stanisława Lose Ku Urbanologii.

Zdjęcie książki Łukasza Wojciechowskiego We wstecznym lusterku, wydanej przez wydawnictwo Unpubleashed i ze współudziałem wrocławskiego oddziału SARP: https://www.facebook.com/785656451486276/photos/pb.785656451486276.-2207520000.1431265849./834739779911276/?type=3&theater

Zdjęcie książki Łukasza Wojciechowskiego Bryk do Architektury, wydanej przez wydawnictwo Unpubleashed i ze współudziałem wrocławskiego oddziału SARP. Okładkę wykonano w Mutant Letterpress. https://www.facebook.com/785656451486276/photos/pb.785656451486276.-2207520000.1431265847./943162105735709/?type=3&theater

Paweł Rosner oprócz wydawnictwa zaangażowany jest w pracę stworzonego przez siebie portalu: lowzydizajnu.pl, a Michał Majewski projektuje w firmie Zieta Prozessdesign i jest współtwórca (wraz z Magdą Szwajcowską) studia projektowego NO. Kolejną osobą z Sody jest właśnie Magda Szwajcowska, która pracowała już w takich biurach jak: Vroa Architekci (Wrocław), SeARCH (Amsterdam), Work AC (Nowy Jork). Wrocławianie znają pracę Magdy Szwajcowskiej przede wszystkich z MWW (wraz z Lang/Bauman stworzyła instalacji Beautiful Tube) oraz z instalacji w ramach festiwalu DOFA. Pozostali członkowie grupy to Maciej Siuda i Katarzyna Dąbkowska (z grupą projektową Balon są oni autorami zwycięskiego projektu w konkursie na Zespół Szkolny w Jacmel na Haiti, który jest w trakcie realizacji) oraz Justyna Śmigasiewicz, Ewa Patas, Ania Hajdo, Grzegorz Hajdo, Wojtek Ociepka, Magda Zogórska.

Obecnie stowarzyszenie odpowiedzialne jest za promocję architektury poprzez wsparcie wydawnictwa Unpubleashed oraz jest autorem projektów zgłoszonych do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego i koncepcji, które brały udział w konkursie BMW/URBAN/TRANSFORMS.

Michał Majewski wraz z Magdą Szwajcowską są autorami projektu park/ing, którego wizją jest połączenie miejsca parkingowego z elementem parku. Zamiast likwidacji miejsc parkingowych w celu aranżacji przestrzeni zielonych architekci proponują wybudowanie platformy nad przestrzenią do parkowania. To rozwiązanie zadowoli jednocześnie parkujących i miejskich entuzjastów: powierzchnia jednostki parkingowej zostaje podwojona, a jej zawieszona nad parkującymi autami część, w zależności od przeznaczenia, może stać się tarasem, letnim ogródkiem kawiarnianym albo kawałkiem zieleni w mieście.

 

Kolejnym pomysłem duetu jest Miejski plaster. To idea polegająca na zaklejaniu dziur w tkance urbanistycznej miasta. Brak pieniędzy spowodował, że wiele Wrocławskich inwestycji stoi niedokończonych lub przestrzenie przeznaczone pod zabudowę czekają na lepszy czas do realizacji. Właśnie te miejsca, Michał Majewski i Magda Szwajcowska chcą zagospodarować. Proponują głównie obiekty tymczasowe, których budowa jest tania, a rozbiórka szybka i bezbolesna. Dodatkowym atutem projektu jest wpieranie lokalności. Spośród wybranych miejskich pustek, każda ma inną historię i kontekst, na który odpowiedzią może stać się unikalny miejski plaster stworzony na potrzeby lokalnej społeczności i przy jej pomocy.

 

Zdjęcie w ikonie wpisu, podobnie jak pozostałe materiały zawarte w poście, należy do Michała Majewskiego i Magdy Szwajcowskiej z Sody i zostało opublikowane za ich zgodą. 

Powrót do listy