2 maja 2015

Z łazienką w piwnicy. Dom własny Alison i Petera Smithsonów.

Architektura  |  Rzecz o toaletach

W przeciwieństwie do domu Akatsuka House (projektu Takamitsu Azumy) dom własny Alison i Petera Smithsonów to obiekt, w którym pomieszczenie łazienki zostało zepchnięte na dalszy plan. Nigdy niezrealizowany dom architektów to projekt szeregówki z 1952 roku zlokalizowanej w Londynie.

Dom Smithsonów miał być trzypiętrowy i łączyć w sobie funkcję przestrzeni do mieszkania i do pracy. Sypialnię zlokalizowano na drugim piętrze, a łazienkę w piwnicy (!) – takie rozwiązanie zapewne dla przeciętnego mieszkańca byłoby nie lada utrudnieniem. Dodatkowo piętro mieszkalne i piwniczną łazienkę oddzielała przestrzeń biura projektowego otwartego na ogród. Rozmieszczenie poszczególnych przestrzeni, jak w przypadku prawie każdego inwestora, musi być świadomym wyborem, który ułatwia funkcjonowanie, ale także odzwierciedla sposób życia, a Smithsonom pewnie jak wielu architektom, trudno było oddzielić życie prywatne od zawodowego.

Rzuty i elewacje niezrealizowanego domu Smithsonów znajdziecie na: https://niepokoje.wordpress.com/2011/11/28/dom-jak-willys/.

Zdjęcie pracujących wspólnie architektów na: http://www.npg.org.uk/collections/search/portrait/mw216518/Alison-Smithson-Peter-Smithson

Powrót do listy