22 stycznia 2018

Zobaczcie jak wygląda całkowicie przystosowane mieszkanie dla seniora

Architektura  |  debata  |  Design  |  Ludzie w mieście  |  Mapa miejskich potrzeb  |  Nie olewamy miasta  |  Przestrzenie w mieście  |  Rzecz o toaletach

Dostosowanie mieszkania do potrzeb osoby starszej może spowodować, że dłużej będzie się ona mogła cieszyć samodzielnością i mimo wieku pozostawać u siebie – opowiada  dr inż. arch. Agnieszka Cieśla.

DSC_0054

W jaki sposób narodził się pomysł stworzenia wzorcowego mieszkania dla seniora w Warszawie?

Inspiracją były dla mnie mieszkania pokazowe dla osób starszych w Niemczech i w Europie Zachodniej. Te przystosowane do potrzeb seniorów mieszkania spełniają kilka ważnych funkcji. Po  pierwsze pokazują z jakich udogodnień mogą korzystać ludzie starsi, tak aby mogli się cieszyć dłużej niezależnością i samodzielnością. Pełnią więc ważną funkcję edukacyjną, ponieważ seniorzy lub ich opiekunowie mogą zapoznać się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami. Jednocześnie producenci czy usługodawcy mają możliwość zaprezentowania swoich produktów konkretnej grupie klientów i dzięki temu mogą do nich lepiej dotrzeć. Nasze warszawskie mieszkanie znajduje się na Bielanach i zostało przystosowane do potrzeb seniorów przy współudziale czternastu firm.

DSC_0047

Jakie zatem rozwiązania zastosowano w poszczególnych pomieszczeniach?

Priorytetami jakie przyświecały nam przy przystosowywaniu mieszkania były oczywiście komfort i bezpieczeństwo osoby starszej. Mieszkanie składa się z czterech pomieszczeń: kuchni połączonej z salonem, sypialni i łazienki oraz przedpokoju. Pierwsze z udogodnień senior spotyka już przy drzwiach wejściowych. Wyposażone są  w specjalny wizjer elektroniczny.  Za jego pomocą możemy zrobić zdjęcie osobie stojącej przed drzwiami i przyjrzeć się dokładnie z kim mamy do czynienia. Osoba stojąca na korytarzu nie widzi, że jest obserwowana. Na ścianie znajduje się wideodomofon wyposażony w duże i łatwe w obsłudze przyciski.

Listwa podłogowa z podświetleniem LED ułatwia orientacje w przestrzeni. To rozwiązanie jest szczególnie praktyczne w nocy, ponieważ dzięki niemu nie musimy zapalać górnego, mocnego światła, aby dotrzeć np. do łazienki. Nieopodal drzwi wejściowych znajduje się pojemna szafa na ubrania ze ściąganymi wieszakami. Przedpokój ma duże rozmiary, co pozwala osobie będącej na wózku na swobodne manewrowanie.

Z przedpokoju przechodzimy do salonu połączonego z kuchnią, w której znajduje się wiele udogodnień. Pierwszym z nich jest blat podjezdny duńskiej firmy Pressalit o regulowanej, za pomocą specjalnej korbki, wysokości.  Podobnie rzecz się ma z wiszącymi szafkami kuchennymi. Do ich obniżenia lub podwyższenia wystarczy naciśnięcie jednego przycisku. Wysokiej klasy sprzęt AGD zapewniła firma Amica. Płyta indukcyjna z której poziomu możemy włączyć i wyłączyć okap to bardzo wygodne i nowoczesne rozwiązanie. Z kolei piekarnik możemy obsłużyć za pomocą specjalnej aplikacji na smartfonie. Spotkałam się co prawda z zarzutami, że tak zaawansowana technika to raczej bariera dla osób starszych, ale po pierwsze widziałam już bardzo wielu seniorów, którzy świetnie radzą sobie ze wszystkimi nowoczesnymi sprzętami, a po drugie nie zapominajmy, że takie mieszkania są projektowane na lata i mogą w przyszłości posłużyć tym, dla których wykorzystanie nowoczesnych technologii to dziś podstawowa wiedza życiowa.

Producenci sprzętów kuchennych pomyśleli absolutnie o wszystkim np lodówka wyposażona jest w specjalne okucia firmy Blum, dzięki którym drzwiczki zamykają się same jeżeli senior o nich zapomni. Symbolem wygody są krzesła znakomitej czeskiej firmy Ton, której tradycje sięgają połowy dziewiętnastego wieku.Komfortowe, wyposażone w podłokietniki ułatwiające seniorom podnoszenie się są jednocześnie bardzo masywne i stabilne. Mimo dużej wagi łatwo je przesunąć, ponieważ w przednich nóżkach zainstalowano małe kółka.

W salonie połączonym z kuchnią znajdziemy zarówno dużą i przyjemną kanapę firmy Gala Colezzione jak i wiszące na ścianach obrazy oraz panele wykonane ze specjalnych dźwiękochłonnych materiałów (Ecophone). Dzięki nim zmniejszona zostaje liczba pogłosów we wnętrzu, dźwięk staje się czystszy i osoba starsza może ciszej słuchać radia czy telewizji.  Ważnym elementem mieszkania jest również klimatyzacja firmy Daikin. Zapewnienie odpowiedniej temperatury w upalne dni jest dla osób starszych bardzo istotne.

Czy podobnie komfortowo urządzone są sypialnia i łazienka?

Głównym elementem sypialni jest oczywiście łóżko kontynentalne słowackiej firmy Materasso. Jest wyższe niż standardowe dzięki czemu osobie starszej łatwiej jest zarówno siąść na nim jak i z niego wstać. Wyposażone jest w mobilny stelaż więc leżąc na nim możemy zmienić położenie nóg czy pleców. Obok łóżka znajduje się szafa, pod którą osoba będąca na wózku może podjechać i mieć przez to ułatwiony dostęp do rzeczy znajdujących się w środku. Wzdłuż ściany zainstalowane zostały poręcze firmy Hewi, które bezpiecznie doprowadzą nas przez przedpokój aż do kuchni. Podobnie jak w przedpokoju zastosowano listwę podłogową z podświetleniem LED. W całym mieszkaniu zamontowane są nowoczesne lampy firmy Philips, dzięki którym możemy regulować zarówno intensywność jak i kolor światła dopasowując go na przykład do nastroju.

Obok sypialni znajduje się łazienka. Tu firma Pressalit zaprezentowała koncepcję elastycznego pomieszczenia. Możemy zmieniać położenie umywalki oraz siedziska pod prysznicowego zarówno w pionie jak i w poziomie. Na szczególną uwagę zasługuje bardzo innowacyjna toaleta firmy Geberit z funkcją bidetu i suszenia.  To rozwiązanie bardzo istotne i potrzebne osobom o obniżonej sprawności, które mogą pozostać samodzielne w tak intymnej sytuacji. Wodę w toalecie spłukujemy naciskając znajdujący się tuż pod ręką przycisk. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest brodzik na poziomie podłogi, którego odpływ zapewniła oczywiście firma Geberit. Całość wieńczy lustro firmy Hewi, w którym możemy zmienić kąt nachylenia dzięki czemu np osoba siedząca na wózku będzie w stanie zobaczyć własne odbicie. W łazience znajduje się także bardzo praktyczna szafka na kółkach, którą w razie potrzeby możemy dosunąć do umywalki aby usiąść na niej wygodnie i dokończyć zabiegi higieniczne.

Czy pani zdaniem ważne dla komfortu życia seniora jest otoczenie w którym znajduje się mieszkanie?

To oczywiście bardzo ważna sprawa i wybierając lokalizację pomyśleliśmy także o tym. Wzorcowe mieszkanie seniora znajduje się na Bielanach. Na parterze funkcjonują dwa sklepy spożywcze a pięćdziesiąt metrów od budynku jest basen oraz centrum rekreacyjno-sportowe. Mieszkający tu seniorzy mają bardzo blisko do lasku Lindego gdzie mogą odbywać długie spacery. W pobliżu znajdują się dwa domy kultury oferujące zajęcia dla osób starszych. Niewątpliwą atrakcją jest słynny targ na Wolumenie gdzie dwa razy w tygodniu we wtorki i piątki można kupić świeże owoce i warzywa.

Czy pani zdaniem Warszawa powinna inwestować w budowę mieszkań dla seniorów?

Byłoby to rozwiązanie niezwykle korzystne zarówno dla ludzi starszych jak i miasta. Budowa przystosowanego mieszkania jest inwestycją, która bardzo szybko się zwraca. Samodzielnie funkcjonujący senior korzystający z życia i potrafiący się nim cieszyć nie kosztuje miasta tak wiele jak człowiek przebywający latami w domu pomocy społecznej. Biorąc pod uwagę fakt, że nasze społeczeństwo z roku na rok się starzeje potrzeba tworzenia takich mieszkań już jest bardzo paląca. Mam nadzieję, że mieszkanie na Bielanach stanie się wzorem, na podstawie którego w naszym mieście powstanie wiele innych dostosowanych obiektów w których zamieszkają samodzielni i szczęśliwi seniorzy.

Zapraszamy do odwiedzenia Wzorcowego Mieszkania Seniora.

W celu rezerwacji wizyty prosimy o kontakt: info@mimowieku.pl

W mieszkaniu seniora zostały użyte:

Deska myjąca Geberit AquaClean 8000 plus

Odpływ liniowy Geberit CleanLine

Stelaż Geberit Duofix i przycisk Sigma

Źródło: Filip Zagończyk, www.kolociebie.com 

Powrót do listy